Hemen Arayın

0553 222 50 45

Sıkça Sorulan Sorular

DGS (DİKEY GEÇİŞ SINAVI), ÖNLİSANS BÖLÜMLERDEN LİSANS TAMAMLAMAK İÇİN GİRİLEN SINAVDIR. .. Devamı..

DGS İLE 2 YILLIK ÖNLİSANS MEZUNU, YA DA SON SINIF ÖĞRENCİLERİ YERLEŞEBİLİRLER. .. Devamı..

2018 YILI İTİBARİ İLE DİKEY GEÇİŞ SINAVLARI 140 DAKİKA DEĞİL, 150 DAKİKA UYGULANACAK. 0,50 PUAN SAYISAL VE 0,50 PUAN SÖZEL OLACAK ŞEKİLDE (YAKLAŞIK 1 NETE TEKABÜL EDİYOR) PUAN ALAMAYAN ADAYLARIN SINAVLARI GEÇERSİZ SAYILACAK. BİR DİĞER ÖNEMLİ NOKTA SINAV SALONLARINDA OLMA ZORUNLULUĞU. SAAT 10:00 İTİBARİ İLE GİRİŞ YAPILACAK SALONDA HAZIR BEKLENİLMESİ GEREKİYOR. 10:01 DAHİ OLSA GECİKME KABUL EDİLMİYOR VE SINAVA ÖĞRENCİLER GİREMİYOR. .. Devamı..

DGS 2018 YILI İTİBARİ İLE 81 İLDE YAPILACAKTIR .. Devamı..

2016 YILI İTİBARİ LE AÖF LİSANS BÖLÜMLERİNE GEÇİŞ YAPABİLMEK İÇİN DGS YE GİRME ŞARTI UYGULANMAKTADIR. .. Devamı..

SINAV BAŞVURU İŞLEMLERİ ais.osym.gov.tr internet sitesinden yapılıyor. SİSTEM ÜZERİNDEKİ FOTOĞRAF VE EĞİTİM BİLGİLERİ GÜNCELSE ONLİNE OLARAK YAPILMASI YETERLİ. BİLGİLER GÜNCEL DEĞİLSE ÖĞRENİM DURUM BELGESİ İLE EN YAKIN ÖSYM BÜROSUNDAN KOLAYCA BİLGİ GÜNCELLEMESİ VE BAŞVURU YAPILABİLİYOR. .. Devamı..

DGS İLE YERLEŞEN BİR ADAY ERTESİ SENE SINAVA GİRERSE PUANI SADECE 1 YILA MAHSUS KIRILIR DİĞER SENE PUAN SENELERDE BİR KESİNTİYE UĞRAMAZ. .. Devamı..

SINAVA GİRERKEN KİMLİK BEYANI İÇİN SADECE TC KİMLİK KARTI, PASSAPORT YA DA NÜFUS MÜDÜRLÜĞÜNDEN ALINAN ONAYLI KİMLİK BELGELERİ KULLANILABİLİR. EHLİYET vb BELGELER KİMLİK OLARAK KABUL EDİLMEZ. ÇİPLİ KİMLİK ŞARTI 2020 YILINA KADAR ARANMAMAKTADIR. SADECE KULLANILAN BELGEDEKİ FOTOĞRAFIN GÜNCEL OLMASI GEREKMEKTEDİR. SINAV GİRİŞ BELGESİ SINAVA 10 GÜN KALA ÖSYM ADAY SAYFASINDAN YAYINLANMAKTADIR. POSTA YOLUYLA GÖNDERİLMEMEKTEDİR. .. Devamı..

SINAV SONUÇLARI 1 YIL SÜREYLE GEÇERLİDİR. .. Devamı..

AKADEMİK NOT ORTALAMASI SINAV PUANIMIZI 8-16 NET ARALIĞINDA ETKİLEYEBİLİYOR. EN DÜŞÜK OKUL PUANI 24, EN YÜKSEK OKUL PUANI 48 PUAN ETKİLİYOR. NET OLARAK BAKARSAK EN DÜŞÜN OKUL PUANI 8, EN YÜKSEK OKUL PUANIYLA 16 NET ETKİ GÖRÜYORUZ. .. Devamı..

YÖS YABANCI ÖĞRENCİ SINAVI, YABANCI UYRUKLU, ÇİFTE VATANDAŞLAR, YA DA TÜRK VATANDAŞI OLMASINA RAĞMEN LİSE EĞİTİMİNİNİN TAMAMINI YURTDIŞINDA TAMAMLAYAN ÖĞRENCİLERİN GİREBİLECEĞİ ÜNİVERSİTE SINAVIDIR. .. Devamı..

YÖS SONUÇLARI 1 YIL GEÇERLİ OLMAKLA BERABER BAZI ÜNİVERSİTELER SINAV GEÇERLİLİĞİNİ 2 YIL OLARAK KABUL EDEBİLMEKTEDİR. .. Devamı..

ÇİFTE VATANDAŞLIĞI OLAN ÖĞRENCİLER, TÜRK VATANDAŞLIĞINI SONRADAN ALDILAR İSE YANİ DOĞUŞTAN YABANCI VATANDAŞKEN DAHA SONRA TÜRK VATANDAŞLIĞINA HAK KAZANDILARSA SINAVA KOŞULSUZ GİREBİLİRLER. DOĞUMLA TÜRK VATANDAŞI OLUP DAHA SONRADAN YABANCI VATANDAŞLIK ALAN ÖĞRENCİLER YÖS E GİREBİLMEK İÇİN TÜRK VATANDAŞLIĞINDAN ÇIKMALARI GEREKMEKTEDİR. VATANDAŞLIKTAN ÇIKMA İŞLEMİ YAKLAŞIK 3 AY SÜRMEKTEDİR. SINAVLARA BAŞVURURKEN BİR ZORUNLULUK DEĞİLDİR, OKUL TERCİH DÖNEMİNE KADAR YAPILABİLİR. YANİ ORTALAMA OCAK-ŞUB .. Devamı..

YÖS BAŞVURULARINDA SINAVA GİRECEK ÖĞRENCİNİN VESİKALIK FOTOĞRAFI, MEZUN İSE DİPLOMASI, LİSE ÖĞRENCİ İSE ÖĞRENCİ BELGESİ, İLGİLİ ÜLKE KİMLİĞİ, PASAPORTU YA DA VATANDAŞLIKTAN ÇIKTIYSA MAVİ KARTI, DİPLOMASI YABANCI BİR ÜLKEYE AİT İSE DİPLOMA TERCÜMESİ İSTENİR. .. Devamı..

YÖS BAŞVURULARI İLGİLİ ÜNİVERSİTENİN İNTERNET SAYFASINDAN KİŞİSEL BİLGİLER DOLDURULUP GEREKLİ BELGELER SİSTEME YÜKLENEREK YAPILIR .. Devamı..

YÖS E GİRMENİN BİR SINIRI YOKTUR. İSTEYEN ÖĞRENCİ ART ARDA YILLARCA SINAVA GİREBİLİR. .. Devamı..

YKS YE GİREN ÖĞRENCİ SAYISI 2 MİLYON 381BİN, LİSANS KONTENJANI İSE 473BİN İKEN YÖSE GİREN ORTALAMA ADAY SAYISI 20BİN İKEN KONTENJANLAR İSE YKS YE GÖRE %10, %20 ARASINDADIR.YÖSTEN BAŞARI ORANI YKS TYT YE GÖRE 4-5 KAT DAHA FAZLADIR. .. Devamı..

YÖS TE ÖĞRENCİ ANA HATLARIYLA MATEMATİKTEN SORUMLUDUR. YKS İLE BENZERLİKLERİ SINIRLIDIR. ÖĞRENCİ MATEMATİK 1, MATEMATİK 2, GEOMETRİ VE IQ BRANŞLARINDAN SINAVA GİRER. YKS MATEMATİK İLE YÖS SORU TİPLERİ VE SINAV FORMATLARI PEK BENZERLİK GÖSTERMEZ. ÖĞRENCİNİN YORUM GÜCÜNÜ VE YORUM YETENEĞİNİ ÖLÇEN BİR SINAVDIR. .. Devamı..

YÖS İÇİN HEMEN HEMEN HER OKUL KENDİ SINAVINI DÜZENLER, YKS GİBİ ÖĞRENCİNİN KADERİ TEK BİR SINAVA BAĞLI DEĞİLDİR, SEÇENEKLERİ VARDIR. FARKLI SINAVLARA GİRMEK DIŞINDA ÜNİVERSİTELER HEM KENDİ YAPTIKLARI SINAV SONUCUNA GİRE HEM DE BAZI ÜNİVERSİTELERİN YÖS SINAV SONUCUNA GÖRE ÖĞRENCİ KABUL ETMEKTEDİR. YANİ ÖĞRENCİ ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİNE GİRMEK İSTİYORSA HEM ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİNİN SINAVINA GİREBİLİR, HEM DE DİĞER SINAVLARA GİRİP İYİ GEÇEN SINAV SONUCUNU KULLANABİLİR .. Devamı..

YÖS İLE BİR KAÇ ÜNİVERSİTE DIŞINDA (BOĞAZİÇİ, ODTÜ gibi) HER ÜNİVERSİTEYE BAŞVURU YAPILABİLİR. ÜLKEMİZDEKİ ÜNİVERSİTELERİN %95 İ YÖS İLE ÖĞRENCİ ALMAKTADIR. .. Devamı..

E-Bülten Kayıt

Kurumumuzdan haberder olmak için bültene kayıt olabilirsiniz.