Hemen Arayın

0553 222 50 45

DGS SORU CEVAP

DGS SORU CEVAP

DGS Nedir?
► DGS (DİKEY GEÇİŞ SINAVI), ÖNLİSANS BÖLÜMLERDEN LİSANS TAMAMLAMAK İÇİN GİRİLEN SINAVDIR.


DGS İLE KİMLER YERLEŞEBİLİR?
► DGS İLE 2 YILLIK ÖNLİSANS MEZUNU, YA DA SON SINIF ÖĞRENCİLERİ YERLEŞEBİLİRLER


2018 DGS DE NE GİBİ DEĞİŞİKLİKLER OLDU ?
► 2018 YILI İTİBARİ İLE DİKEY GEÇİŞ SINAVLARI 140 DAKİKA DEĞİL, 150 DAKİKA UYGULANACAK. 0,50 PUAN SAYISAL VE 0,50 PUAN SÖZEL OLACAK ŞEKİLDE (YAKLAŞIK 1 NETE TEKABÜL EDİYOR) PUAN ALAMAYAN ADAYLARIN SINAVLARI GEÇERSİZ SAYILACAK. BİR DİĞER ÖNEMLİ NOKTA SINAV SALONLARINDA OLMA ZORUNLULUĞU. SAAT 10:00 İTİBARİ İLE GİRİŞ YAPILACAK SALONDA HAZIR BEKLENİLMESİ GEREKİYOR. 10:01 DAHİ OLSA GECİKME KABUL EDİLMİYOR VE SINAVA ÖĞRENCİLER GİREMİYOR.


DGS HANGİ İLLERDE YAPILIR ?
► DGS 2018 YILI İTİBARİ İLE 81 İLDE YAPILACAKTIR


AÇIKÖĞRETİM LİSANS PROGRAMLARI İÇİN DGS YE GİRMEK GEREKİR Mİ ?
► 2016 YILI İTİBARİ LE AÖF LİSANS BÖLÜMLERİNE GEÇİŞ YAPABİLMEK İÇİN DGS YE GİRME ŞARTI UYGULANMAKTADIR.


DGS BAŞVURU İŞLEMLERİ NASIL YAPILIR ?
► SINAV BAŞVURU İŞLEMLERİ ais.osym.gov.tr internet sitesinden yapılıyor. SİSTEM ÜZERİNDEKİ FOTOĞRAF VE EĞİTİM BİLGİLERİ GÜNCELSE ONLİNE OLARAK YAPILMASI YETERLİ. BİLGİLER GÜNCEL DEĞİLSE ÖĞRENİM DURUM BELGESİ İLE EN YAKIN ÖSYM BÜROSUNDAN KOLAYCA BİLGİ GÜNCELLEMESİ VE BAŞVURU YAPILABİLİYOR.


DGS İLE YERLEŞEN BİR ADAY ERTESİ SENE SINAVA GİRERSE PUAN KESİNTİSİ OLUR MU?
► DGS İLE YERLEŞEN BİR ADAY ERTESİ SENE SINAVA GİRERSE PUANI SADECE 1 YILA MAHSUS KIRILIR DİĞER SENE PUAN SENELERDE BİR KESİNTİYE UĞRAMAZ.


SINAVA HANGİ BELGELERLE GİREBİLİR VE BELGELER NASIL TEMİN EDİLİR ?
► SINAVA GİRERKEN KİMLİK BEYANI İÇİN SADECE TC KİMLİK KARTI, PASSAPORT YA DA NÜFUS MÜDÜRLÜĞÜNDEN ALINAN ONAYLI KİMLİK BELGELERİ KULLANILABİLİR. EHLİYET vb BELGELER KİMLİK OLARAK KABUL EDİLMEZ. ÇİPLİ KİMLİK ŞARTI 2020 YILINA KADAR ARANMAMAKTADIR. SADECE KULLANILAN BELGEDEKİ FOTOĞRAFIN GÜNCEL OLMASI GEREKMEKTEDİR. SINAV GİRİŞ BELGESİ SINAVA 10 GÜN KALA ÖSYM ADAY SAYFASINDAN YAYINLANMAKTADIR. POSTA YOLUYLA GÖNDERİLMEMEKTEDİR.


SINAV SONUÇLARI NE KADAR SÜRE GEÇERLİ ?
► SINAV SONUÇLARI 1 YIL SÜREYLE GEÇERLİDİR. 


AKADEMİK NOT ORTALAMASI ÖNEMLİ Mİ ?
► AKADEMİK NOT ORTALAMASI SINAV PUANIMIZI 8-16 NET ARALIĞINDA ETKİLEYEBİLİYOR. EN DÜŞÜK OKUL PUANI 24, EN YÜKSEK OKUL PUANI 48 PUAN ETKİLİYOR. NET OLARAK BAKARSAK EN DÜŞÜN OKUL PUANI 8, EN YÜKSEK OKUL PUANIYLA 16 NET ETKİ GÖRÜYORUZ.
 

 

E-Bülten Kayıt

Kurumumuzdan haberder olmak için bültene kayıt olabilirsiniz.